Liepājas vēsturiskās saknes meklējamas 13gs., kad starp ezeru no kura plūda upe Līva un jūru parādījās Līvas ciems.
Vēstures hronikā pirmo reizi pieminētā upe un Līvas ciemats- minēts galvenokārt mūžīgo nesaskaņu dēļ starp Livonijas ordeni un Kurzemes bīskapu. Upei bija liela nozīme tirdzniecībai un militāram maršrutam. Ciems kļuva par punktu no kura pa sauszemi no Prūsijas šķērso uz Rīgu, kā arī no Amsterdamas uz Maskavu. Ceļotāji šo daļu sauc par ,,balto ceļu”. Liepājas nosaukums radies no vārda -liepa. 17 gs. poļu-zviedru kara laikā Liepāja tika nodedzināta. Pilsēta tika pārbūvēta un atdzima no jauna.
Galvenais šķērslis ekonomikas attīstībai bija ostu trūkums. Liepājai radās dažādas iespējas- izveidoja 2km garu un 40-80m platu kanālu. Būvniecību neapturēja pat Lielā Ziemeļu kara laikā. No kanāla , izmantojot jauno tiltu un no tilta līdz tirgum stiepjas Lielā iela, kurā bija namu bagātākie tirgotāji.
Jau 18gs. tirdzniecība un amatniecība plauka un zēla. Jau 19gs.otrajā pusē attīstījās dzelzceļš. Bagātais industriālais mantojums pilsētā saglabājies no tiem laikiem.
Jau 19gs. Liepāja ir pazīstama kā populārs brīvdienu galamērķis. Šeit ir skaista jūrmala, kuru regulāri apmeklēja imperātora ģimene, kā arī Krievijas un Eiropas aristokrātija.
19gs. 70 hektāru platībā tika izbūvēts Piejūras parks, kas stiepjas 3km gar jūras krastu.
1902. gadā tika uzcelts parka SPA , kā arī izbūvēts Gulbju dīķis, kas ir kļuvis par populāru pastaigas vietu tūristiem un pašiem iedzīvotājiem. Agrāk dīķa vidū, uz salas bija tējas paviljons, uz kuru varēja nokļūt pa diviem tiltiņiem.
2009.gadā Gulbju dīķis ieguva jaunu skatu- tajā ir četras strūklakas un dekoratīvs apgaismojums.
Liepājas pludmalei Zilais karogs piešķirts 2001.gada vasarā. Baltās, ļoti smalkās smiltis pārsteidz ceļotājus. Vētrās jūra izskalo dzintara gabaliņus.
Liepāju var sadalīt divās daļās- vecā un jaunā Liepāja. Vecliepāja atrodas uz dienvidiem no tirdzniecības kanāls, bet Jaunliepāja otrā krastā (tā uzcelta pēdējos divos gadsimtos). Kanāla krastmala padomju laikā bija slēgtā zona, taču pēdējos gados tā ir vairāk apdzīvota un labi kopta. Tagad tā ir tīkama vieta pastaigām, kuru sauc par Promenādi. Tur notiek pilsētas svētki, regulāri organizē zivju tirdziņus, kur var iegādāties tikko nozvejotas un kūpinātas zivis.
Liepājas centrs Otrā Pasaules kara laikā tika stipri bojāts, daudzas vēsturiskas ēkas tika iznīcinātas, tādēļ Liepājai ir interesanta arhitektūra – vecās mājas ir kopā ar pēckara ēkām.
Ievērojama daļa ēku Liepājā ir no koka. Daudz tādu ēku atrodas Jūrmalas parka rajonā.
Liepājas sirds- rožu laukums.
Pētera tirgus ir lielākais tirgus Liepājā, kurš atrodas Kuršu laukumā. Tajā var iegādāties ne tikai svaigu gaļu, pienu un krējumu, bet arī mājas sieru u.c. labumus. Šī ēka joprojām tiek uzskatīta par vienu no skaistākajām ēkām Liepājā.
Liepājai piemīt vairāk rezervēts un lakonisks stils. Jūgendstils saglabājies Graudu ielā un Kūrmājas Prospektā.
19gs. otrajā pusē svarīga loma bija arhitektam Max Paulam Berci. No 1871- 1902 gadam Berči bija galvenais arhitekts Liepājā, kas radīja Liepājas izskatu. Šajā laikā atklāja ķieģeļu arhitektūru, ko izmantoja Berči mājas projektā. Vislielākie Berči projekti bija- ēkas no dzelzceļa stacijas, Hotel de Rome, rajona tiesa, Peldu 44 māja.
Liepāja aug un attīstās. Tiek restaurētas vecās ēkas, parki un skvēri, veidojot modernu dizainu no stikla un metāla. Atšķirībā no iepriekšējiem standartiem no 20gs. 60-8- gadiem ir izveidoti jauni un interesanti risinājumi jauno daudzdzīvokļu ēku projektos. Kā, piemēram, komplekss Zivju un Peldu ielas krustojumā, CSDD, Olimpiskais centrs.
Īpaša vieta Liepājā ir Karosta. patstāvīga pilsētas daļa, kas parādījās 19gs beigās-20gs.sākumā ziemeļu daļā. Sākotnēji tā bija militāra pilsēta. Padomju laikos Karosta bija slēgta teritorija, pieeja bija slēgta pat Liepājas civiliedzīvotājiem.
Ziemeļu forti- daļa no Liepājas. Cietoksnis, kurš uzcelts 19gs-20gs. sākumā. Nocietinājums tika izstrādāts tā, lai pasargātu Liepājas jūras kara bāzi no ārējiem uzbrukumiem.
Liepāja- pilsēta skolēniem. Kopš 1954gada šeit ir augstākās izglītības iestāde, kas 2009gadā saņēma statusu- Universitāte.
Liepājas ir pilsēta māksliniekiem un mūziķiem. Liepājā ir vecākais profesionālai teātris, simfoniskais orķestris,leļļu teātris, kori. Nozīmīgu vietu pilsētas dzīvē aizņem mūzika un džezs.
Liepāja- pilsēta zem liepām. Šeit tiešām ir daudz liepas, kuru ēnā var patverties karstajās vasaras dienās. Liepājas himna- ,,Pilsētā, kurā piedzimst vējšs…” Šī ir pirmā Latvijas pilsēta, kura deva signālus jūrniekiem, kuri atgriezās no reisa.
Dīvaini, bet ,,pilsētā, kurā piedzimst vējšs”, parasti ir par 1-2 grādiem siltāks nekā Rīgas jūras līcī……